Malé děti mají pokožku tělíčka citlivější a vnímavější na poškození než my, proto je velmi často potrápí opruzeniny. Obzvlášť teď, když je venku tak horko. Chcete-li je vyléčit co nejdříve, případně jim účinně předcházet, vyzkoušejte ověřené postupy.
Plenková dermatitida, opruzeniny u miminka
Opruzeniny patří k nejčastějším kožním problémům miminek a potrápí nejednu maminku. Pokožka kojenců je velmi citlivá a zranitelná.
Na rozdíl od kůže dospělých je pokožka drobečky mnohem tenčí a má vyšší obsah vody, takže je zranitelnější a méně odolná. Samozřejmě, že se opruzeninami se mohou setkat jak starší dětičky, tak dospělí.
Opruzeniny se mohou objevit kdykoli a kdekoli
Opruzeniny se u dětí vyskytují celoročně, i když nejčastěji vznikají v létě, kdy se děti velmi rychle zpotí. V zimě se zase stává, že svého prcka navlékáte až příliš a problém je na světě.
Pokud si všimnete na kůži miminka zarudnutí, podráždění až zánětu, okamžitě byste to měli začít řešit. Opruzeniny se totiž mohou objevit kdekoli na těle.
„Nejčastěji se vyskytují v oblasti kožních záhybů, za ušima, na krku, pod pažemi, mezi stehny a v rozkroku. V kožních záhybech miminek je teplo, vlhko, málo vzduchu a kůže se tře o sebe. Takové podmínky jsou ideální i pro množení kvasinek a bakterií,“ vysvětlila příčinu vzniku dermatoložka Karolína Baumgartnerová.
Projevy opruzenin nikdy nepodceňujte. „Děti mohou pociťovat svědění a pálení. I když jde ze začátku o neinfekční zánět, kůže se velmi rychle sekundárně infikuje a začnou se množit bakterie, kvasinky, přidá se mokvání a bělavé povlaky. Projevy často zapáchají,“ doplnila lékařka.
Extra pozor na zadeček
Samostatnou podkategorií opruzenin u miminek je plenková dermatitida, tedy vyrážka z plenek. Počáteční problém je způsoben stolicí a močí v pleně. Bakterie ve stolici spolu s močí poškozují obranyschopnost pokožky, a ta je více vystavena dalším infekcím způsobeným různými bakteriemi a houbami.
Když k tomu připočtete vlhké a zapařené prostředí v pleně, tak máte o zábavu postaráno. Bez léčby se stav pokožky miminka na zadečku může snadno zhoršit a vést k závažnějším kožním problémům.
Jak pečovat o opruzeniny?
Když už opruzeniny na těle děťátka spatříte, musíte se pustit do ošetření. Myslete na to, že při opruzeninách u dětí jde vždy o bolestivé a nepříjemné kožní onemocnění. Naštěstí, léčba je poměrně rychlá a účinná.
„Denně miminku připravte hypermanganovou koupel, aplikujte vysušující spreje, používejte ichtyolovou pastu (ne camphorichtyol), při podezření na kvasinky použijte Imazol, zadeček při přebalování alespoň na chvilku větrejte a používejte volné, vzdušné oblečení z přírodních materiálů,“ doporučuje takovýto postup.
Když se stav pokožky miminka navzdory vší vaší snaze nezlepšuje, vyražte k lékaři. „Pokud místa mokvají, jsou bělavě povlečená a šíří se a zvláště pokud projevy trvají déle než 3 dny, tak vyhledejte kožního lékaře, protože může jít io jinou diagnózu. Někdy samoléčba nestačí a je nutné nasadit léčbu na předpis,“ řekla dermatoložka Karolína Baumgartnerová.

Prevence je základ
Opruzeninám u nejmenších dětiček se umíte úplně vyhnout. Během dne používejte bariérové krémy na zadeček nebo rybí sádlo. Ty můžete jako prevenci používat na denní bázi při každém přebalování pleny a účinně tak zabráníte vzniku plenkové dermatitidy. Samozřejmě, plenky vyměňujte co nejčastěji, abyste měli jistotu, že je váš mrňous v absolutním suchu, a to dokonce iv noci.
Miminku alespoň jednou denně proveďte kompletní očistu. „Mimořádně důležitá je každodenní hygiena počínaje novorozeneckým věkem. Nepoužívejte žádné hadříky na utírání, ale připravte normální koupel ve vaničce a záhyby omyjte jemným mýdélkem (syndetem), protože čistá voda nestačí! Nesmyje nános mazu a patogenů a všechno to začne po čase kvasit. A žádné oleje,“ upozorňuje lékařka.
Pokožku děťátka po vykoupání můžete nakrémovat a v záhybech vždy vysušte jemným ťapáním. „Záhyby se nekrémují, pokud lékař neurčí jinak. Dětem nedoporučuji ani pudr,“ uzavřela dermatoložka