Placenta poslouží i po porodu. K čemu lze využít kmenové buňky, které obsahuje?

Během těhotenství poskytuje placenta dítěti základní živiny, které potřebuje pro svůj vývoj. Její význam však nemusí skončit porodem. Obsahuje totiž placentární buňky, jejichž využití v různých léčebných terapiích se dnes zkoumá v klinických studiích, které krok za krokem posouvají hranice konvenční medicíny.

Co lze uchovat při porodu?
Mnozí rodiče na celém světě již desítky let využívají možnosti uchování pupečníkové krve. Tímto způsobem chtějí zajistit „zdravotní pojistku“ pro své děti pro případ, kdyby se u nich v budoucnu vyskytlo některé onemocnění, které lze jí léčit. V bance pupečníkové krve Cord Blood Center lze uchovat i tkáň pupečníku a v posledních letech přibyla i možnost uchovat placentu.

Právě z placenty lze získat největší množství, ale i nejširší spektrum buněk ze všech perinatálních tkání (pupečníková krev, tkáň pupečníku a placenta). Buňky placenty mají vysokou biokompatibilitu, jsou vhodné pro léčebné využití i pro matku či otce a jiné členy rodiny. Její odběr je pro dítě i matku naprosto bezpečný a nemá žádný vliv na porod.

An ultra sound of a baby.

Dnes odpad, zítra záchrana
„Placenta je u nás na základě zákona likvidována jako biologický odpad. Odběr a uchování placenty pro budoucí možné léčebné využití je tedy jediná možnost, jak s placentou naložit mimo standardní postup porodnice,“ vysvětluje současnou situaci gynekolog MUDr. Robert Hlávek, PhD. Pokud se budoucí rodiče rozhodnou pro odběr a uchování perinatálních tkání, tedy pupečníků , tkáně pupečníku a placenty, využijí tak příležitost uchovat „pojistku“ pro své děti pro případnou potřebu léčby některých onemocnění v budoucnosti.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -časopis

Další články autora