Pokud jste i vy jednou z maminek, které si potřebují nebo chtějí přivydělat při pobírání dávky mateřské a následně rodičovského příspěvku, jste na správném místě.
Rozebereme si, co říká zákon a jaké legální možnosti práce u dětí máte, abyste tyto dávky neohrozili. Na závěr nabízíme 10 tipů a inspirací k přivydělání si.
Jistě víte, že nárok na pobírání mateřského vám vzniká od začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu určeným lékařem či lékařkou, tedy ve 34. tt, nejdříve od začátku 8. týdne těhotenství (ve 32. tt) a zaniká uplynutím 34. týdne od vzniku nároku (od porodu kromě výjimek trvá 28 týdnů, během kterých dále pobíráte dávku mateřské).
U osamělých matek je to 37 týdnů a matek, které porodily a starají se o dvě a více dětí (vícečata), jde o 43 týdnů.
Mateřské je dávka nemocenského pojištění – proto se nesmí krýt vaše práce
Mnoho maminek se však po vypadnutí pravidelného nezávislého příjmu ocitne v situaci, kdy je pro ně nezbytné si i při pobírání mateřského přivydělat alespoň nějaké to euro, zejména v dnešních těžkých časech. O podmínkách nároku na mateřské rozhoduje a vyplácí jej Sociální pojišťovna.
V první řadě je třeba vědět, že se jedná o dávku nemocenského pojištění, které se poskytuje z důvodu těhotenství a péče o narozené dítě. Je náhradou příjmu během mateřské dovolené (kterou zase upravuje zákoník práce a jde o ospravedlněné pracovní volno ze zaměstnání). Proto pokud si najdete možnost výdělku, z této práce výpověď nedáváte, ale rovněž nesmíte pracovat ani na této původní pozici:
„Během období pobírání mateřského nemůže mít žena příjem z tohoto nemocenského pojištění, ze kterého se jí posuzuje a vyplácí mateřské,“ potvrdil i Martin Kontúr, mluvčí Sociální pojišťovny. Jaké jsou tedy podle Sociální pojišťovny podmínky a legální možnosti přivydělání si?
Rodiny s dětmi mohou získat od státu více peněz v dávkách a příspěvcích, než ztratí pro výpadek příjmu
Systém dávek rodinné politiky je neadresný, transfery jsou poskytovány každé rodině bez ohledu na její příjmovou situaci, upozotnili analytici. Podle nich by se mohly dávky pro rodiny i snížit.
3 legální způsoby, jak pracovat vedle mateřské dovolené a nepřijít o dávku mateřského
Pokud jste rozhodnuti pracovat u stejného zaměstnavatele, protože jste si zde na své povinnosti přivykli a je pro vás nejsnazší sladit si je s domácností, nezoufejte. Měnit ho nemusíte. Máte několik možností, jak tento zákon legálně obejít. Po nástupu na mateřskou můžete provést tyto tři kroky:
1) S původním zaměstnavatelem uzavřete novou smlouvu
Starou smlouvu nerušíte, nová musí figurovat na jinou pracovní pozici než tu, v jaké jste byla zaměstnána dosud (a zakládající další povinné nemocenské pojištění). Může být uzavřena na dobu určitou i neurčitou. Plat vám plyne v dohodnuté výši podle počtu odpracovaných hodin nebo podaného výkonu. Musíte však splnit jednu základní podmínku:
„Aby žena nepřišla o mateřské, může pracovat během období pobírání této dávky, ale na základě jiného pracovněprávního vztahu – pracovní smlouva nebo dohoda.
Od narození dítěte je však třeba, aby byla během práce zachována podmínka péče o dítě, která je nezastupitelná jinou osobou, tzn. musí jít o péči výlučně ze strany matky, ne jiné osoby. Pracovní podmínky proto musí být přizpůsobeny možnosti celodenně pečovat o dítě,“ vysvětlil Kontúr.
2) S původním zaměstnavatelem uzavřete dohodu o provádění práce
Jak bylo zmíněno výše, uzavřít můžete i dohodu, ale opět na jinou pracovní pozici (o pracích prováděných mimo pracovní poměr). I při dohodě musí být splněna podmínka řádné péče o dítě na denní bázi. „Matka může pracovat například z domova. Avšak iv tomto případě si musí pracovní činnosti rozvrhnout tak, aby se mohla starat o dítě,“ říká Kontúr z SP.
Zároveň upozorňuje: „Současně musí být splněna i podmínka poklesu příjmu. Při plném úvazku není pracovní činnost přizpůsobena péči o dítě, při sníženém se vyhodnocuje například i to, zda žena dochází do zaměstnání nebo vykonává práci z domova, kdy vykonává práci – ať v období odpočinku dítěte nebo během části dne, kdy je dítě zpravidla aktivní .

A zda došlo k poklesu příjmu odpovídajícímu snížení úvazku. Každý případ se posuzuje individuálně.“
Ještě jedna důležitá připomínka: za ženu na mateřské dovolené platí odvody automaticky stát. Při vzniku nové smlouvy, neplatí vaši noví zaměstnavatelé či zaměstnavatelky odvody v plné výši – musí za vás odvádět pouze odvody na úrazové pojištění a snížené odvody do zdravotní po